دانشنامه

رادیکالهای آزاد

رادیکالهای آزاد ، مولکولهای ناپایداری (مانند اکسیژن) با یک الکترون جفت نشده هستند. آنها بسیار واکنش دهنده هستند (مانند گونه های اکسیژنی واکنش دهنده) به این دلیل که برای کسب الکترون مورد نیاز برای پایدار شدن، تلاش میکنند.

بطور کلی، رادیکال های آزاد به نزدیک ترین مولکول پایدار حمله میکنند تا الکترون آن را بدزدند. هنگامی که الکترون مورد حمله واقع شده ، الکترون از دست می دهد، آن خود، به رادیکال آزاد تبدیل می گردد و چرخه ای از واکنش های زنجیره ای را به راه می اندازد. زمانی که پروسه به راه می افتد، آن به آبشاری تبدیل می گردد، که سرانجام منجر به تخریب سلول زنده می گردد. برخی از رادیکالهای آزاد بطور طبیعی در نتیجه سوخت ساز بدن (متابولیسم) پدیدار می گردند.

برخی اوقات، سلولهای سیستم ایمنی بدن، خودشان را وقف خنثی سازی ویروسها و باکتریها می سازند. به هر حال، فاکتورهای محیطی مانند آلودگی، پرتوها، دود سیگار و آفت کش ها نیز میتوانند رادیکالهای آزاد تولید کنند.

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوئیم رادیکالهای آزاد بصورت طبیعی در بدن ما حاصل سوخت ساز در سلولها و مصرف اکسیژن و مواد غذایی هستند که به صورت طبیعی نیز از بدن خارج می شوند.

اگر زمانی بدن ما بیش از اندازه رادیکال آزاد تولید نماید و چرخه حذف آنها کامل نگردد این رادیکالها می توانند به ایجاد بیماریهای جدی از جمله سرطان منجر شوند.

نحوه مقابله بدن با رادیکال های آزاد راز کارکرد آنتی اکسیدان هاست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا