مقالات

اثر جلبک دورتات اسپیرولینا بر کاهش استرس

هنگامي كه فرد در محيط كار يا زندگي با شرايطي رو به رو مي شود كه اين شرايط با ظرفيت ها و امكانات كنوني وي هماهنگي ندارد، دچار عدم تعادل، تعارض و كشمكش هاي دروني مي شود كه به آن استرس مي گويند.

کاهش استرس با جلبک اسپیرولینا

استرس رويداد يا وضعيتي است كه بر جنبه هاي رواني ـ جسماني آثاري زيانبار برجاي مي گذارد. نقش استرس هاي رواني ــ اجتماعي، همواره به عنوان يكي از مهم ترين عوامل پيدايش و شكل گيري بيماري هاي مختلف جسماني و رواني و مرگ و مير افراد مطرح بوده است. در اين زمينه، مي توان به ارتباط رويدادهاي تنش زا با ناراحتي هاي قلبي، پوستي ، دستگاه ايمني و بيماري هايي همچون زخم معده و سرطان اشاره داشت.

استرس منجر به آسیب سلولی، آسیب کبدی و بیماری قلبی می شود.

سیستم عصبی مرکزی (Cns)  توانایی بالایی برای تنظیم سیستم ایمنی بدن دارد. محرک های استرس حاد ممکن است به دلیل افزایش توان سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری ها، برای بدن مفید باشد، اما تعادل حساس میان سیستم ایمنی و سیستم عصبی مرکزی (cns) با یک استرس مزمن از بین می رود. با ترشح کورتیکواستروئیدها در دوره استرس مزمن، میزان گلبول های سفید از نوع ائوزینوفیل ها و لنفوسیت ها، در خون کاهش می یابد، در نتیجه سطح ایمنی بدن دربرابر مهاجمان بیگانه کاهش می یابد.

جلبک سبز آبی اسپیرولینا اثر ایمنی سازی ناشی از استرس را از طریق افزایش قابل توجه در تعداد گلبول های سفید خون به بدن باز می گرداند.

افزایش کورتیکواسترون در پلاسما همراه با کاهش غلظت کورتیکوسترون غده آدرنال و افزایش وزن غده آدرنال و تغییر در بافت شناسی غده آدرنال از عواقب استرس مزمن می باشد که با مصرف جلبک سبز آبی اسپیرولینا بازگردانده می شود.

جلبک سبز آبی اسپیرولینا با جلوگیری از بیش فعالی قشرهای غده آدرنال ، اثرات ضد استرس نشان می دهد و می تواند باعث کاهش استرس مزمن بیوشیمیایی ، هورمونی و بافت شناسی شود.

منبع :

http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2016.0157
https://www.researchgate.net/publication/268048577_Restraint_Stress_Induced_Changes_and_Their_Modification_by_Spirulina_platensis_in_Albino_Rats_an_Experimental_Study?enrichId=rgreq-a9147cb5318fbd447c276d89a56966b5-XXX&enrichSource=Y292ZXJQYWdlOzI2ODA0ODU3NztBUzozMTQ1OTMxNDQ5NjcxNjhAMTQ1MjAxNjI1ODYyMA%3D%3D&el=1_x_3&_esc=publicationCoverPdf

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا