مقالات

اثر جلبک دروتات اسپیرولینا بر بیماری دیابت

ديابت نوعي اختلال مزمن در متابوليسم كربوهيدرات، چربي و پروتئين می باشد و مشخصه آن افزايش قند خون در بيمار است. نارسايي قلبي – عروقي، كليوي و كاهش فعاليت عصبي از جمله عوارض طولاني مدت اين بيماري است. بيماري ديابت به دليل عدم جذب سلولي قندخون، ناشي از كاهش ترشح انسولين يا مقاومت سلول هاي بدن در برابر انسولين ايجاد مي شود.

ديابت نوع اول يا ديابت وابسته به انسولين در كودكان و جوانان رخ مي دهد. در اين نوع ديابت سلول هاي بتاي لوزالمعده كه مسئول ساخت هورمون انسولين در بدن مي باشند به طور كامل از بين رفته يا غيرفعال مي شوند.

اثر جلبک اسپیرولینا بر بیماری دیابت

ديابت نوع دوم يا ديابت غيروابسته به انسولين اغلب در سنين بالا و بعد از 40 سالگي رخ مي دهد. در اين نوع ديابت غالباً ميزان انسولين خون بيماران افزايش يافته كه حاكي از كاهش حساسيت سلول هاي بدن به انسولين می باشد. با توجه به آنكه اكثر مبتلايان به ديابت نوع دوم افراد چاق هستند ادعا شده است كه چاقي عامل كاهش حساسيت سلول هاي بدن به انسولين است.

در سال های اخیر، مکمل های غذایی نقش مهمی در حفظ رژیم غذایی مناسب در اغلب بیماری های مزمن از جمله دیابت پیدا کرده اند. اسپیرولینا  به عنوان یک مکمل غذایی مناسب مطرح گردیده است و حاوی ویتامین های گروه B ، بتاکاروتن، ویتامینE ، پروتیئن های با ارزش بالا، مواد معدنی، اسید گاما لینولئیک و آنتی اکسیدان های قوی است.

طبق مطالعاتی که توسط محققان در مشهد صورت گرفت به این نتیجه دست یافتند که اسپیرولینا  به عنوان یک مکمل می تواند در بیماران دیابت نوع دو همراه با داروهای خوراکی ضد دیابت استفاده گردد و در کاهش گلوکز خون بیماران در کوتاه مدت مؤثر است. پس از مصرف روزانه به مقدار 8 گرم اسپیرولینا  به شکل قرص های یک گرمی به مدت سه ماه گلوکز خون ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله در این بیماران کاهش یافت.

جلد ژورنال معتبر لمبرت با عنوان؛ اسپیرولینا، غذای آینده.
تاثیر مکمل غذایی اسپیرولینا در کنترل دیابت
Paperback: 232 pages
Publisher: LAP LAMBERT Academic Publishing (27 December 2010)
Language: English
ISBN-10: 3843366780
ISBN-13: 978-3843366786

به گواهی دانشمندان، حالا پس از سالها رنج بیماری دیابت، جلبک اسپیرولینا نور امیدی را به بیماران دیابتی تابانیده است.

منبع :

http://ijdld.tums.ac.ir/browse.php?a_id=5520&slc_lang=fa&sid=1&printcase=1&hbnr=1&hmb=1

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا